MPA in Development Practice students apply their diverse professional experiences, rigorous academic and practical training, multi-sector perspectives and innovative problem solving skills to excel at SIPA and beyond. Below is a selection of honors earned by Development Practice students over the years, during their time at SIPA.

2018

 

RYAN BALLARD

Category: 7th annual MIINT Final IC Competition
Organizer: MBA Impact Investing Network & Training (MIINT)
Prize/Honor: Team Captain of semi-finalist team

Yuko Teramae | Noopur Desai

Category: Dean's Public Policy Challenge
Organizer: School of International and Public Affairs
Prize/Honor: Finalist

Stephanie ulrich

Category: Dean's Public Policy Challenge
Organizer: School of International and Public Affairs
Prize/Honor: Semi-finalist

louise contino

Category: Case Competition
Organizer: NASPAA-Batten Student Simulation Competition at Baruch College
Prize/Honor: Regional Winner

Jorge Salem | Lucia Haro | Lia Celi | Diego de Leon

Category: Sustainable Development Solutions Network: A Global Initiative for the United Nations
Organizer: Local Data Action Solutions Initiative
Prize/Honor: Grantee Micro-grant (USD 10,000)

2017

Hermila Yifter | Zachary Hoyer-Leitzel | Manasi Nanavati | Jorge Salem

Category: The Geneva Challenge- Advancing Development Goals International Competition 
Organizer: The Graduate Institute Geneva
Prize/Honor: 3rd place

Biancha Voss | Nausher Kahn | Nitin Magima | Louise Contino | Jennifer Bradshaw

Category: Case Competition
Organizer: Consulting Club
Prize/Honor: 1st place

FERNANDA BORGES NOUGUEIRA | ANDREA CRISTINA RUIZ | ELIZABETH FONT

Category: Case Competition
Organizer: Latin American Student Association (LASA)
Prize/Honor: 1st place

CAMILA JORDAN | STEPHANIE ULLRICH | ELIZABETH FONT | JORGE SALEM

Category: Innovation Lab
Organizer: UNLEASH Lab
Prize/Honor: SDG Talents

KATHRYN UHL

Category: SIPA Dean’s Public Policy Challenge
Organizer: SIPA Dean’s Public Policy Challenge
Prize/Honor: 1st place

STEPHANIE ULLRICH

Category: NYC Climate Entrepreneur
Organizer: Echoing Green and World Economic Forum Global Shapers

ANJANA SHYAMNATH

Category: 36 hour long Challenge Solvathon
Organizer: Columbia Impact of Columbia Business School
Prize/Honor: 1st place

FERNANDO ARMENDARIS PUENTE | LOUISE CONTINO | SHREYA MURALI

Category: Case Competition
Organizer: Latin American Student Association (LASA)
Prize/Honor: 1st and 2nd place

ANA LUCIA GRAJALES | ANA RAVIÑA

Category: Morgan Stanley Sustainable Investment Challenge
Organizer: Morgan Stanley + Kellogg School of Management (Northwestern University)
Prize/Honor: 2nd place

Varistha Nakornthap

Category: Morgan Stanley Sustainable Investment Challenge
Organizer: Morgan Stanley + Kellogg School of Management (Northwestern University)
Prize/Honor: Top Ten Finalists

andrea christina ruiz

Category: NASSPA-Batten 2017 Student Simulation Competition
Organizer: NASSPA
Prize/Honor: First in region, Global runner-up

2016

Ben Tan | Jeremy Lakin

Category: Case Competition
Organizer:  Monitoring and Evaluation Student Society (MESS)
Prize/Honor: 1st place

Sabrina Premji

Category: Canada's Female Social Entrepreneur of the Year
Organizer:  ELLE Magazine

2015

GREG LEVIN | SWAMI GANESAN | TAMMY LEWIN

Category: Dean's Public Policy Challenge
Organizer: SIPA
Prize/Honor: Winners

2014

Category: 1st Year Consulting Club Case Competition
Organizer:  Consulting Club
Prize/Honor: 1st place

Category: 2nd Year Consulting Club Case Competition
Organizer:  Consulting Club
Prize/Honor: 1st place

 

Andrew Carmona | Chloe Denavit | Molly Slotznick

Category: 9th Annual Healthcare Management and Delivery Challenge
Organizer:  Mailman School of Public Health
Prize/Honor: 1st place

2013

Samir Hamra | Joe Lemaron | Melissa Persaud | Matt Smith

Category: Technology for Development Pitch Competition
Organizer:  New Media Task Force
Prize/Honor: 1st place